Ga naar de inhoud

Karakus wil nog steeds lijsttrekker worden

Hamit Karakus ziet zijn kansen nog schoon om de PvdA Rotterdam tijdens de gemeenteraadsverkiezingen in 2014 te gaan leiden. De wethouder Wonen, Ruimtelijke Ordening, Vastgoed en Stedelijke Economie lag lange tijd onder vuur vanwege vermeende brandonveilige moskee-internaten. ‘Ik ben onterecht beschadigd,’ zegt Karakus, ‘het bewijs ligt nu op tafel’. Dat de brandveiligheid van in totaal vijf moskee-internaten in de stad ter discussie stond, vindt Karakus niet eens het ergste. Wat hem steekt is dat zijn integriteit in twijfel is getrokken op basis van zijn Turkse achtergrond.
U had de ambitie om lijsttrekker te worden. Is dat nog steeds zo?
‘Ik heb nog steeds de ambitie om lijsttrekker te worden. Dat is niet veranderd. Waar wel even sprake van was, is dat de beeldvorming negatief werd beïnvloed. Dat schaadt niet alleen mij, maar ook de partij. Je ziet het gelukkig weer veranderen. Mensen zien dat ze zich hebben overschreeuwd. Het bewijs ligt op tafel en het is duidelijk dat deze wethouder geen fouten heeft begaan. Maar ik ben wel onterecht beschadigd.’
Onterecht beschadigd?
‘Ik ben Turks, enkele deelgemeentebestuurders in Feijenoord zijn Turks en het management van het Fatihmoskee is Turks. Dan zal Karakus er wel wat mee te maken hebben, werd er meteen geconcludeerd. Er zal wel sprake zijn van cliëntelisme, was de volgende conclusie. Wat ik jammer vind is dat de discussie die werd aangezwengeld niet inhoudelijk werd gevoerd, maar voornamelijk over mijn achtergrond ging. Ik had er niets mee te maken.’

Wethouder Hamit Karakus
Wethouder Hamit Karakus

Schaadt deze discussie de Turkse gemeenschap?
‘Je moet het veel breder trekken. Wat mensen nu zien is dat nieuwkomers, allochtonen, hun weg binnen de politiek steeds beter weten te vinden. Zij gaan staan voor hun eigen rechten en willen dat hun idealen gerealiseerd worden. Sommige mensen vinden dat confronterend.’
Over welke mensen gaat het dan?
‘Over allerlei soort mensen. Ik snap hun vrees wel. Mensen zien hun wijk verkleuren en voelen zich er niet meer thuis. Diezelfde angst hebben allochtonen eigenlijk ook. Zij voelen zich niet meer welkom. Toch hebben zij net zo goed het recht op democratie. En dus net zo goed het recht op lobbyen. In Feijenoord wordt er gelobbyd voor een moskee, elders in Rotterdam voor een hockeyveld. Over dat laatste merkt niemand wat op.’
Maar er wordt wel gesproken over vriendjespolitiek in Feijenoord.
‘Is het lobbyen in Feijenoord fout? Ik heb dagelijks lobbyisten over de vloer. Is dat dan ook niet toegestaan? Het gaat om de idealen in je verkiezingsprogramma. Die idealen moet je verwezenlijken. Begrijp me niet verkeerd. Ik ben absoluut tegen cliëntelisme, maar we moeten zaken niet door elkaar gaan halen. Het is nog niet eens duidelijk of in Feijenoord mensen onterecht werden bevoordeeld of voorgetrokken. Laten we niet de fout herhalen om mensen voortijdig onterecht te beschuldigen. Laten we het lopende onderzoek afwachten.’

Wat wilt u als lijsttrekker bereiken?

‘Als lijsttrekker wil ik meer eenheid creëren. Altijd hebben we gestreden voor integratie, maar nu pas merken we wat het betekent. Het is onzinnig om te denken dat de groep nieuwkomers gaat vertrekken. We moeten er samen uitkomen. Daarom moet je helder zijn. Mensen moeten de taal spreken, anders komt er nooit eenheid. Er moet ook aandacht zijn voor culturele verschillen. Die kan je niet zomaar passeren.’
In november vorig jaar kwam het dossier over de moskee-internaten aan het licht. Een van Karakus’ ambtenaren lekte een bouwnotitie naar de pers waarin een moskee-internaat in deelgemeente Feijenoord als brandonveilig werd beoordeeld. Het was een achterhaalde notitie over het Fatihmoskee, meende de wethouder tijdens de jaarvergadering van de PvdA Rotterdam. ‘Die notitie is opgesteld in juli 2011. Een paar maanden later oordeelde een inspecteur anders en verklaarde het veilig, maar wel met gebreken. Een onafhankelijk onderzoeksbureau heeft dat later bevestigd. De media waren niet van alles op de hoogte.’

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk.

Misschien vind je dit ook interessant

  • Wil je je inzetten voor de rechtsstaat? Word dan lid van een politieke partij

    • Politiek

    Wie weleens demonstreert kan zomaar in een protestmenigte denken: ‘Daar staan we weer.’ Toch is juist nu het moment om de straat op te gaan voor onze democratie en rechtsstaat. Maar je kan ook andere dingen doen. Lid worden van een politieke partij, bijvoorbeeld. Eeva Liukku: “Als lid kun je de politieke koers van een partij bepalen.”

  • Herstelschandaal: discussies over of een fiets of blik verf wel echt nodig is

    • Zorg en Welzijn

    Dit nooit weer, was de belofte na het toeslagenschandaal. Maar burgers vertrouwen is lastig voor ambtenaren. Dat blijkt wel uit de hersteloperatie voor toeslagenouders – deels een taak van de gemeente – die óók dreigt te mislukken. Wie kan het vertrouwen tussen burgers en overheid herstellen? Vers Beton zocht het uit.

  • In Rotterdam groeit kansenongelijkheid en dat is geen toeval — het is beleid

    • Politiek

    Geen huisarts kunnen vinden, minder trams, slechte onderwijsresultaten, geen kunst en cultuur in de buurt: waar je woont bepaalt je kansen. En in Rotterdam groeit die kansenongelijkheid; armere wijken leveren in, terwijl rijke buurten hun voorzieningen behouden. Matin Daftari: “Het beleid van ons stadsbestuur versterkt de segregatie en ongelijkheid alleen maar.”

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

  • South Explorer etaleert wat er gebeurt op het gebied van kunst en cultuur op Rotterdam  Zuid. Dat zijn culturele hotspots, tijdelijke locaties, kunstenaars-verzamelgebouwen,  galeries, de Oude Kerk, individuele ateliers, een bioscoop, een theater, boek- en  kunstwinkels.

    Venue: verschillende locatie verspreid over Rotterdam Zuid. Voor plattegrond zie het vouwblad door de stad of kijk op de website: southexplorer.nl
    Datum:
  • Drie dagen vol verrassende artiesten en nieuwe ontmoetingen waarin muziek, kunst en performances je uitdagen om het onbekende te ontdekken.

    Datum:
  • Conny Janssen Danst op locatie met NEXT #2 in de Grote of Sint Janskerk Dynamische pop-up dansvoorstelling van Dalton Jansen ter ere van het jubileum.

    Venue: Grote of Sint Janskerk
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam

  • Opdrachtgevers en projecten managen waar je warm van wordt? Vuurrood zoekt een accountmanager met hart voor development en communicatie projecten

  • Als geen ander weet jij dat eenzaamheid onder ouderen in Rotterdam groot is en je vindt het belangrijk om hier iets aan te doen. Jij wilt daar met ons het verschil in maken en vrijwilligers motiveren om zich in te zetten voor een ander. Dan ben jij wellicht de consulent die wij zoeken!

  • Voor het ruimtelijk ontwerp van Roodkapje’s anarchief, een tentoonstellings- en verzamelruimte voor anarchivale experimenten, is Roodkapje met een Open Call op zoek naar een ontwerper/designer/kunstenaar.

  • Bekijk alle vacatures