Ga naar de inhoud

NieuwsBeeld: Een boom voor alle dichters

Iedere week illustreert Anniek Tijmes het Rotterdamse nieuws. Deze week: een plataan aan de Westersingel is voortaan ‘het Graf van de Onbekende Dichter’, een monument.
Breyten Breytenbach was in Rotterdam. Wie? Breyten Breytenbach, de vermaarde Zuid-Afrikaanse dichter, schrijver én schilder. Naast renaissancemens in de kunsten is Breytenbach ook een man met een groot hart. Wie anders kan positief blijven na jaren opgesloten te hebben gezeten in de gevangenis, in het Zuid-Afrika van de Apartheid?
Breytenbach was afgelopen week niet bepaald voor het eerst in de stad. Al bijna dertig jaar komt hij hier, vaak in het kader van Poetry International. Bij een van zijn talloze wandelingen door Rotterdam viel hem de grote plataan aan de Westersingel op, je weet wel, die pal voor Cafe De Unie. Vaak hangen er kinderen van de brede takken, of zit er in de zomer een verliefd stelletje te picknicken of drinkt een zonderling er zijn blik Schultenbrau. Breytenbach doopte de boom in 1986 om tot een monument voor ‘vrije gedachten’ – voor hem het meest essentiële onderdeel van het bestaan. In een adem door verklaarde hij de plek tot ‘Graf van de Onbekende Dichter’. Want zeg nou zelf – iedereen heeft toch doorlopend poëtische gedachten? In weerwil van zijn imago is poëzie de kunstvorm waarbij de deur het wijdst openstaat.
Vorige week woensdag werd, 28 jaar nadat hij de plek al een naam had gegeven, de plataan ‘officieel’ tot monument verklaard. In aanwezigheid van Breyten Breytenbach werd een plaquette onthuld. Loop er eens langs, en laat je gedachten de vrije loop.
Tekst: Vincent Cardinaal

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk. Je bent al lid vanaf € 7,50 per maand, de eerste maand lees je gratis.

Misschien vind je dit ook interessant

  • NieuwsBeeld: De Hef

    • Nieuwsbeeld

    Iedere week illustreert Anniek Tijmes het Rotterdamse nieuws. In deze laatste aflevering krijgt de Hef een grondige opknapbeurt.

  • NieuwsBeeld: Rotterdam heeft genoeg aan Rotterdam, Amsterdam

    • Nieuwsbeeld

    Iedere week illustreert Anniek Tijmes het Rotterdamse nieuws. Deze week: Rotterdamse trots naar aanleiding van een Amsterdamse column. Of toch ook weer niet.

  • NieuwsBeeld: Politicus van het jaar

    • Nieuwsbeeld

    Iedere week illustreert Anniek Tijmes het Rotterdamse nieuws. Deze week: wethouder Hugo de Jonge werd politicus van het jaar. Leuk voor hem maar: wat gaat hij in de toekomst brengen?

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

  • Rotterdamsch Leeskabinet X Frontaal Podium Deze bijeenkomst staat in het teken van spreken, luisteren en…

    Venue: Theater Erasmus Paviljoen
    Datum:
  • Op vrijdag 13 november 2026 organiseert AIR voor de twaalfde keer het Stadmakerscongres. Dit keer…

    Venue: Theater Zuidplein
    Datum:
  • GOOD FOOD

    • Evenement

    Interesse in voedsel, fotografie en kunst? Op woensdagavond 14 oktober vindt in het Keilepand een bijzondere avond plaats rondom Good Food, met drie toonaangevende fotografen en hun kijk op ons voedselsysteem.

    Venue: Keilepand
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam