Ga naar de inhoud

Andere Rotterdammers: vlaamse gaaien, hipsters en eikels

Talloze planten en dieren leiden hun leven parallel aan het onze. Zij zijn de Andere Rotterdammers. Stadsecoloog André de Baerdemaeker stelt er maandelijks een paar aan je voor.

Het valt best mee met de hoeveelheid eikels in Rotterdam. De ‘wereldstad’ waar wij allemaal zo verknocht aan zijn is immers gefundeerd op vette zeeklei. Een ondergrond die niet bijster geschikt is voor eikenbomen. De eik – omdat er meerdere soorten in omloop zijn moet ik eigenlijk ‘de eiken’ zeggen, maar ach – is een boom van de zandgronden. Daar vervult hij een sleutelrol in het leven van honderden soorten organismen. Van kevers en schimmels tot spechten en vleermuizen; de Europese eikenbossen barsten uit hun voegen van het leven.

De eik is bovendien een prachtige boom. Daarom is het ook niet vreemd dat gemeente Rotterdam toch een aantal eiken in de stad heeft aangeplant. Op die plaatsen waar dat kon. Het zijn er een kleine zesduizend. Soms gewoon verscholen in een plantsoen, maar er zijn ook echte straten met eiken. Wie aan de zuidzijde van de Maastunnel met die veel te lange roltrap omhoog komt uit de voetgangerstunnel, wordt begroet door een rij eiken.

vlaamsegaaiversbetonklein
beeld: Esther Lankhaar

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk. Je bent al lid vanaf € 7,50 per maand, de eerste maand lees je gratis.

Misschien vind je dit ook interessant

  • Voedselbossen als oplossing voor de landbouwcrisis

    • Stadsecologie

    Voedselbossen. Je hoort steeds vaker over deze eetbare oases waar de natuur haar gang gaat en een zelfstandig ecosysteem wordt. Waar de één een verwilderde tuin ziet en de ander al gruwt bij een overwoekerd tuinpad, ziet Coöperatie Ondergrond kansen. “Voedselbossen vereisen een andere manier van eten en denken. En geduld.”

  • Laat Rotterdam gewoon een beetje verwilderen

    • Stadsecologie

    In de wekelijkse rubriek Talk of the town bespreekt Vers Beton iets dat speelt in…

  • De boezem van de zwanenmossel

    • Stadsecologie

    Op de bodem van de Rotterdamse wateren is momenteel de zwanenmossel in winterlockdown. Totdat het…

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

  • BewonersBelangen de Veranda organiseert een bewonersavond met een debat tussen partijen van de Rotterdamse Gemeenteraad over de thema’s die spelen op De Veranda en de directe omgeving.

    Venue: Topsportcentrum Rotterdam (Zuid)
    Datum:
  • Als onderdeel van de tentoonstelling Carbon Confessions gaat Sanne van der Burgh (MVRDV) in gesprek met Emiel Arends (Gemeente Rotterdam) over de CO2-impact van hoogbouw.

    Venue: Keilepand
    Datum:
  • Op woensdag 25 februari organiseren Groot Rotterdams Atelier Weekend (GRAW) en engage Rotterdam samen een verkiezingsdebat over de toekomst van creatieve (werk)ruimte én sociaal-maatschappelijke plekken in Rotterdam.

    Venue: De Hillevliet
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam