Ga naar de inhoud

Taalles: Roken en bidden tijdens de les niet toegestaan

Said El Haji is schrijver en geeft Nederlandse taalles in Rotterdam. Hij schrijft tweewekelijks over de bijzondere verhalen en mensen die in zijn klas voorbijkomen. Deze week: een Koerd met een mysterieus verleden. 

vers_beton_said
beeld: Elzeline Kooy

Veel cursisten zijn me dierbaar, maar een van mijn dierbaarste cursisten is de Koerdische Osman.

Mijn gewoonte is om op de eerste les de cursisten te bevragen over hun onderwijsniveau. Osman bekende weinig onderwijs gekregen te hebben in Irak. Hij had zichzelf in de loop van de jaren Arabisch geleerd en meer wilde hij er niet over kwijt. ‘Is privé,’ zei hij. Pas aan het einde van de les, toen de andere cursisten vertrokken waren, wilde hij praten.

In Irak ik alleen maar vechten. Vechten, vechten, vechten.’
Ik vroeg of hij in het leger had gezeten.

Hij zei geen ja en geen nee. ‘In Nederland ik heb niemand. Ik heb geen familie, geen kinderen, ik ben alleen. En ik heb problemen. Heel veel problemen. Ik word gek. Ik kan niet slapen. Alleen in de ochtend ik val in slaap en dan ik word na één uurtje weer wakker. Ik moet alcohol drinken. De dokter heeft gezegd ik moet niet drinken en marihuana roken. Hij zegt dat is beter. Hij zegt dan ik word rustig. Maar marihuana voor mij niet werken. Ik móet alcohol drinken, anders ik word gek. U zegt u bent schrijver, daarom ik vertel u dit. Schrijvers zeggen niet mensen zijn slecht. En nu gemeente heeft gezegd ik moet naar taalles. Ik vind taalles niet erg. Ik wil alles goed doen hier. Ik hier al zeventien jaar wonen en nooit ik heb pijn gedaan. Maar ik kan niet leren, omdat ik kan niet concentreren. Ik heb veel problemen.’

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk. Je bent al lid vanaf € 7,50 per maand, de eerste maand lees je gratis.

Misschien vind je dit ook interessant

De Stadsagenda

  • Rotterdam profileert zich steeds nadrukkelijker als groene stad. Maar hoe groen en natuurrijk is de toekomst werkelijk?

    Venue: Natuurhistorisch Museum Rotterdam
    Datum:
  • Wat willen de lijsttrekkers van VVD, GroenLinks-PvdA, D66 en Leefbaar Rotterdam nu écht bereiken voor de stad? Welke keuzes maken zij na 18 maart — en vooral: waarom?

    Venue: Arminius
    Datum:
  • Sculpture International Rotterdam en BKOR organiseren met deze 33e editie van Z-Files een avondprogramma naar aanleiding van de recente onthulling van het gedenkteken A Minute of Shelter (2025) van Narges Mohammadi. Dit kunstwerk op de Coolsingel vraagt aandacht voor vrouwen en meisjes die zich in een onveilige situatie bevinden, bevonden of gaan bevinden.

    Venue: Kino
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam