Ga naar de inhoud

Feyenoord ‘Shitty’: waarom de Kuip zo ongekend veel emotie oproept

Nu de plannen voor Feyenoord City steeds meer vorm krijgen, groeit de kritiek. Hilde Sennema analyseert waarom emoties hier zo sterk meespelen en hoe directie en projectteam daar rekening mee kunnen houden in de vormgeving van het nieuwe stadion.

vb_dekuip
beeld: Elzeline Kooy

De afgelopen maanden werd er met spandoeken op de tribunes en felle discussies op Twitter geprotesteerd tegen “Feyenoord Shitty.” Want de plannen rondom het nieuwe stadion, Feyenoord City, roepen naast kritiek ook veel emotie op: boosheid over een gebrek aan inspraak in het proces en verdriet om het op handen zijnde verlies van een monument. Het stadion raakt aan de kern van Feyenoord als voetbalclub. Het is een van de oudste stadions van Europa die nog in gebruik zijn, met een voetbalbeleving die zelfs door tegenstanders geprezen wordt.

Ik bekijk wat die emotie nu precies betekent als het gaat om voetbal – in het bijzonder in dit stadion – en hoe de plannen voor Feyenoord City daar rekening mee proberen te houden. Dan blijkt dat de directie van Feyenoord en het projectteam van Feyenoord City nog wat kunnen leren van de erfgoedsector. Door de emotie serieus te nemen, maar ook door beter gebruik te maken van het collectieve geheugen van Feyenoordsupporters.

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk. Je bent al lid vanaf € 7,50 per maand, de eerste maand lees je gratis.

Misschien vind je dit ook interessant

  • Hoe de coalitiepartijen al binnen vier maanden hun belofte voor een metrotunnel lieten vallen

    • Architectuur en stedelijke ontwikkeling

    De stadsbrug tussen De Esch en Feijenoord is al controversieel voordat-ie is gebouwd. Want Rotterdam wilde jarenlang een metrotunnel, en die belofte stond ook in het coalitieakkoord van Denk, D66, Leefbaar Rotterdam en de VVD uit 2022. Toch koos de coalitie een paar maanden later voor een brug – eentje waarvan het niet zeker is óf die er komt.

  • Hoe een nieuwe generatie architecten strijdt tegen de wooncrisis

    • Architectuur: de Nieuwe Lichting

    Architecten staan niet bekend om hun activistische gedrag, de jaren ‘70 waren een uitzondering. Maar wat te doen als serieuze maatschappelijke problemen in stand worden gehouden bij het bouwen, moet je dan wel in actie komen? En zo ja, hoe? Andrea Prins vroeg het drie jonge architecten.

  • Het Nederlands Fotomuseum draagt een gouden kroon – voor de fotografie én de vastgoedmarkt

    • Architectuurkritiek

    Katendrecht heeft er een icoon bij: het Nederlands Fotomuseum. Teun van den Ende roemt de balans in het ontwerp, waar Fenix (die andere cultuurtempel op Katendrecht) juist in doorschiet. Wacht niet te lang met een bezoek aan het Fotomuseum, ga voordat de gentrificatie het heeft verzwolgen in een slap aftreksel van de Amsterdamse Zuidas.

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

  • Tijdens Rotterdam Late night geeft Sharyfah Bhageloe onderzoeksjournalist van Vers Beton een minicollege over de koloniale route van het broodje pom. Wees welkom in WORM!

    Venue: WORM
    Datum:
  • Tijdens de verkiezingsspecial van 16 maart gaat het over Rotterdammers en het pluche.

    Venue: Cafe Voigt
    Datum:
  • Eeva Liukku interviewt Uschi Cop en Aline D’Haese over feminisme, macht en representatie.

    Venue: Donner Theater
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam