Ga naar de inhoud

Hoe een bedreigde houtsoort in Rotterdamse straatbankjes terechtkwam — betaald artikel

Dit artikel is voorzien van een blokkade in verband met betaalde toegang, waardoor een gedeelte van de inhoud pas leesbaar is wanneer je bent ingelogd en beschikt over een geldig abonnement.

Zonder het te weten gebruikt de gemeente Rotterdam in de publieke ruimte de bedreigde houtsoort cumaru, een boom die honderden jaren oud kan worden. Drieduizend bankjes van dit tropische hardhout staan verspreid over de stad, honderden zijn nog in bestelling, blijkt uit onderzoek van Vers Beton, OPEN Rotterdam en de Groene Amsterdammer.

Vers Beton_Camaru_SylvanaLansu (8)

 

beeld: Sylvana Lansu

Dit artikel in een minuut:

  • De gemeente Rotterdam kocht drieduizend straatbankjes die zijn gemaakt van de tropische houtsoort shihuahuaco uit het Amazonegebied, honderden zijn nog in bestelling.
  • Ook in de nieuwe dakterrassen van het Erasmus ziekenhuis zijn forse hoeveelheden van dit hout gebruikt.
  • Het hout wordt onder de naam ‘cumaru’ verkocht door een Nederlandse leverancier en heeft het meest duurzame label ‘FSC 100%’.
  • Uit de kapplannen van deze FSC-bossen blijkt dat deze onvoldoende rekening houden met de trage groei van de boom.
  • Een werkgroep adviseerde de Peruaanse overheid om de boom te plaatsen op het een na hoogste niveau van de gevarenlijst
  • Ook het Wereld Natuur Fonds luidt de noodklok: door de intensieve houtkap en trage groei loopt de populatie shihuahuaco’s ernstig terug.

>> Bekijk hier ook de reportage van OPEN Rotterdam. 

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk. Je bent al lid vanaf € 7,50 per maand, de eerste maand lees je gratis.

Misschien vind je dit ook interessant

  • Wat voegen vrouwen toe aan architectuur?

    • Architectuur en stedelijke ontwikkeling

    Tijdens de Rotterdam Architectuur Maand bezocht architectuurhistoricus Martine Bakker verschillende activiteiten die allemaal de vrouwenzaak betroffen. Bakker ontdekte onder meer welke meerwaarde vrouwen in de architectuur hebben.

  • Zijn we verslaafd aan spektakelarchitectuur? “Het lijkt of we een bepaalde leegte vullen met iconen”

    • Architectuur en stedelijke ontwikkeling

    Zijn we nog láng niet aan onze max als het om spektakelarchitectuur gaat, of is het hol en betekenisloos en moeten we andere gebouwen neerzetten? De meningen lopen uiteen, blijkt tijdens het debat ‘Is Rotterdam verslaafd aan spektakelarchitectuur?’ “Rotterdam mist soms zekerheid en zelfvertrouwen.”

  • ‘Allemaal Wielewaal’: een nieuw tuindorp met een roerige geschiedenis

    • Architectuurkritiek

    In de Nieuwe Wielewaal op Zuid worden de komende jaren dik 850 woningen gebouwd: (sociale) huur én koop. Hiervoor moesten zo’n 550 naoorlogse ‘noodwoningen’ sneuvelen. Hier gingen een aantal roerige jaren aan vooraf.

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam

  • Leid jij onze organisatie naar de volgende fase van impact en groei? Sinds 2020 heeft…

  • Eigen initiatief van bewoners vind je boeiend. Je helpt graag bewoners om hun buren (beter) te leren kennen en hun plannen om te zetten in concrete acties. Je werft nieuwe straten, geeft advies, keurt de aanvragen goed (en soms ook af) en houdt de uitvoering in de gaten. Je bent een ervaren en communicatieve communitybuilder die Rotterdammers en hun buren bij staat met raad en daad.

  • Jij weet met jouw spark en gevoel voor gastvrijheid onze bezoekers te betoveren en bezorgt iedereen graag een warm welkom. Je houdt van servicegericht werken en wilt graag bijdragen aan een goed kaartverkoopproces voor onze bezoekers.

  • Bekijk alle vacatures