Ga naar de inhoud

“Maatschappelijk werk kun je niet los zien van de transitie naar een duurzame samenleving”

In Talk of the town bespreekt Vers Beton wekelijks iets dat speelt in de stad. Deze week: Richard de Brabander, de nieuwe lector Social Work van Hogeschool Inholland, wil aansluiten bij Rotterdamse initiatieven en bewegingen als Extinction Rebellion en Black Lives Matter met zijn focus op ‘ecosociaal werk’.

Vers Beton – Joep Brouwer – Talk of the town – 2 – 2022
beeld: Joep Brouwer

Afgelopen donderdagmiddag 24 november stroomde de Arminiuskerk vol met studenten en docenten van Hogeschool Inholland, maatschappelijk werkers en zorgverleners. De kersverse lector Richard de Brabander, verbonden aan de opleiding Social Work, hield zijn eerste speech. Het publiek was nieuwsgierig, want De Brabander geldt als een criticus van de wijze waarop maatschappelijk werk wordt gedoceerd en in de praktijk gebracht.

“Ons dominante zorgperspectief legt de nadruk op het individu activeren”, zegt De Brabander. “In navolging van het liberale overheidsbeleid ligt het accent in onze sector nog steeds op zelfredzaamheid en eigen verantwoordelijkheid”. Wie niet meer kan aanhaken, heeft dat dan aan zichzelf te danken. Het is de taak van de zorgverlener dat individu weer op de rit te helpen. Die opvatting deugt niet, vindt de lector. “Want de cliënt is geen mechaniekje dat na het aandraaien van een schroefje weer soepel draait.”

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk. Je bent al lid vanaf € 7,50 per maand, de eerste maand lees je gratis.

Misschien vind je dit ook interessant

  • Met een vrouwenstaking ontwaakt Rotterdam uit een feministische winterslaap

    • Samenleving en zorg

    Op vrijdag 24 november leggen alle vrouwen om 12 uur hun werk neer voor de eerste Rotterdamse vrouwenstaking. In IJsland doen vrouwen dit al sinds de jaren ’70, met een indrukwekkend resultaat. Het land staat op nummer 1 in de wereld als het gaat om het wegnemen van de gender gap. Nederland duikelde vorig jaar naar plek 43.

  • De schaduwkant van open grenzen – hoe Nederland jaarlijks honderden dakloze Oost-Europeanen deporteert 

    • Samenleving en zorg

    De laatste jaren zet Nederland steeds vaker dakloze EU-migranten uit, voornamelijk Polen en Roemenen. Rotterdam doet er actief aan mee, vorig jaar zette het ruim negentig EU-burgers op het vliegtuig. Terug in het land van herkomst hebben verslaafde migranten meer kans op herstel, maar dit harde beleid zoekt ook de randen van de Europese wet op.

  • Een ‘echte man’ bestaat niet

    • Samenleving en zorg

    Straatintimidatie is een serieus probleem, maar campagnes over een ‘echte man’ lossen weinig op. Ze houden dogma’s in stand en blijven afstandelijk. Wat we nodig hebben is een menselijk gesprek met elkaar.

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

  • Op zaterdag 13 december presenteert Guiding Voices een mooie winteravond met dichter en schrijver Ester Naomi Perquin. In het onlangs geopende Veerhuis gaat Ernest van der Kwast met haar in gesprek over haar nieuwe roman Tot alles in beweging komt.

    Venue: Het Veerhuis
    Datum:
  • Van herinneringen en geschiedenis tot toekomstdromen en utopieën. De manifestatie Building Bridges (2 oktober – 13 december) neemt je mee in het verleden, heden en de toekomst van De Esch: een gevarieerd landschap met grote contrasten.

    Venue: OMI
    Datum:
  • OP=OP is de tweede groepstentoonstelling in moezeum, met 7 kunstwerken van kunstenaars uit DR Congo, Egypte, Duitsland, Libanon, Mexico, Palestina en Nederland. Iedere kunstenaar laat zien hoe ‘uitputting’ in de breedste zin van het begrip wordt ingezet als instrument voor de koloniale macht en haar kapitalistische systemen.

    Venue: moezeum
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam