Ga naar de inhoud

Wijkraadslid van het jaar Kanja Waithira: “Ik betrek mensen bij het lokale bestuur” — betaald artikel

Dit artikel is voorzien van een blokkade in verband met betaalde toegang, waardoor een gedeelte van de inhoud pas leesbaar is wanneer je bent ingelogd en beschikt over een geldig abonnement.

Reportage

Zijn bel is bijna kapot door alle bewoners die met problemen aan de deur komen, van hondenpoep tot drugsoverlast. Ze dragen wijkraadslid Kanja Waithira op handen. Hij is geen doorgeefluik, maar zoekt samen naar oplossingen: “Mensen moeten voelen dat ze onderdeel zijn van verandering.”

Foto: Remco de Vries

Bij koffiezaak 30ML Zuidplein tegenover Bibliotheek Zuidplein weten ze wat ze moeten klaarmaken als Kanja Waithira (40) binnenwandelt: een latte van Ethiopische koffiebonen, geserveerd in een hoge kartonnen beker – niet in een kopje. “Ik was vanaf de eerste dag al klant van ze”, zegt Waithira, koffiebeker in de hand. “Dat is misschien wel tien jaar geleden.”

Buiten regent het hard en constant. Desondanks wil Waithira graag zijn wijk laten zien, Carnisse-Zuidplein-Zuiderpark. Hij wordt niet alleen in zijn favoriete koffiezaak herkend, zo blijkt. In Carnisse, zijn ecosysteem, is Waithira een bekend gezicht. Mensen groeten hem op straat en hij groet altijd lachend terug. Sinds Waithira in 2022 tot wijkraadslid werd verkozen, praat hij op straat met wie dan ook, vertelt hij. Of het nou de wijkagent, een hangjongere of verslaafde is – het maakt hem niet uit.

Neem mensen serieus: als ze klagen is er iets aan de hand, wees daar dan nieuwsgierig naar

Het past precies in de rol die Waithira aanneemt: hij wil zichtbaar zijn, fungeren als laagdrempelig aanspreekpunt bij wie iedere buurtbewoner terechtkan. Op zijn Facebookpagina staat zijn telefoonnummer vrij prominent vermeld en waar hij woont is een publiek geheim.

En dat werkt. “Mijn belknop is bijna kapot”, zegt Waithira. “Dan wordt er van buiten geroepen: ‘Rasta, rasta! Kom!’ Er komen zoveel mensen langs.” Soms om hun hart te luchten, meestal om iets aan te kaarten. De kwesties waarmee mensen op de stoep staan zijn divers; van banale zaken zoals hondenpoep op de stoep tot maatschappelijke problemen als discriminatie of drugsoverlast.

Klaarblijkelijk doet Waithira het goed: in januari werd hij verkozen tot wijkraadslid van het jaar 2023. Hoe hem dat gelukt is? Hij denkt het wel te weten: “Door mensen bij het lokale bestuur te betrekken.” Een stap hogerop, naar de gemeenteraad, sluit Waithira niet uit. “Daar kan ik nog meer betekenen voor de mensen. Ik wil op een plek zitten waar ik verandering kan pushen. Bovendien kan ik als gemeenteraadslid gewoon in de wijkraad blijven.”

Gerelateerde inhoud

Steun onafhankelijke journalistiek

Als abonnee van Vers Beton kun je alle artikelen onbeperkt lezen en delen met je eigen netwerk.

Misschien vind je dit ook interessant

  • Van begeleiden naar werk tot gedwongen uitzetting: de Rotterdamse aanpak van dakloze arbeidsmigranten

    • Politiek

    Met het ‘Actieplan Buitenslapers’ wil Rotterdam dakloze mensen – vooral EU-arbeidsmigranten – helpen met opvang en werk zoeken. Het plan kent ook een andere kant: gedwongen terugkeer naar het land van herkomst. Vers Beton sprak met wethouders Buijt en Versnel, vier dakloze arbeidsmigranten, hulpverleners en deskundigen over hoe het actieplan in de praktijk uitpakt.

  • 2024 herinnerde ons eraan dat politieke keuzes gaan over mensenlevens

    • Politiek

    De prijs voor ‘beste raadslid van Rotterdam’ ging dit jaar naar Sarah Reitema (PvdA). Bij de uitreiking blikte jurylid Eeva Liukku terug op het heetste politiek hangijzer van 2024.

  • Twee jaar na de White Lives Matter-projecties hebben de daders de politieke wind mee

    • Politiek

    Zes maanden cel eist het Openbaar Ministerie tegen de twee mannen die tijdens de jaarwisseling van 2022-2023 racistische leuzen op de Erasmusbrug projecteerden. Nigel van Schaik woonde de rechtszitting bij en ontdekte dat we anno 2025, met de PVV als grootste politieke partij, misschien wel moeten geloven aan een nieuwe werkelijkheid.

  • Alle artikelen

De Stadsagenda

  • Stadsgesprek

    • Evenement

    Hoe blijft Rotterdam in de toekomst bewoonbaar? Het klimaat verandert en dat merken we ook…

    Venue: Debatpodium Arminius
    Datum:
  • Gebouwen door Vrouwen viert het werk van vrouwelijke architecten. Kom naar de feestelijke lancering en vier met ons de bijdragen van vrouwen aan architectuur, stedenbouw en landschapsontwerp in Nederland.

    Venue: Keilepand
    Datum:
  • In de Dolle Kavita Talkshow gaat Rotterdamse schrijfster en theatermaker Shantie Singh in gesprek met verschillende “Dolle Kavita’s”. De eerste editie van talkshow vindt plaats op Internationale Vrouwendag, op zaterdag 8 maart 2025 in theater Zuidplein. Het thema van de kick-off editie is PIONIERS VAN NU.

    Venue: Theater Zuidplein Rotterdam
    Datum:
  • Bekijk de agenda

De leukste vacatures in en om Rotterdam

  • Stichting Sanderling richt zich op het verzamelen en beschikbaar maken van authentieke verhalen, herinneringen, ervaringen, dromen en ideeën van en over gewone mensen binnen de domeinen natuur, cultuur en ontmoetingen. Zo wil de stichting vastleggen wat niet vergeten mag worden, mensen inspireren en verbinden, participatie stimuleren en bewustwordin kweken voor wat onze wereld waardevol maakt. Stichting Sanderling doet dat door middel van participative storytelling.

  • Wil jij werken in het politieke hart van de gemeente Rotterdam voor de leukste fractie van het stadhuis, dan willen we graag met je kennismaken. GroenLinks staat voor een cultuur waarin iedereen zich welkom en thuis voelt, met oprechte aandacht voor de Rotterdammer en voor elkaar. We erkennen en waarderen ieders unieke achtergrond en we werken samen om Rotterdam groener, eerlijker en inclusiever te maken. We doen dat samen met een sterk en divers team van medewerkers en raadsleden.

  • De gemeenteraadsfractie van de Partij voor de Dieren in Rotterdam zoekt een
    bevlogen social media medewerker. Als lid van ons team krijg je de kans om met jouw creativiteit het verschil te maken. Jouw doel is om onze partij zo goed mogelijk te profileren op onze social media kanalen. Een baan in het hart van de Rotterdamse politiek waar je het verschil kunt maken voor dieren, natuur en het milieu.

  • Bekijk alle vacatures